niedziela, 24 lipca 2016

Filmy, filmy, filmy...


Wakacje, brzydka pogoda. To idealny czas na leniuchowanie przed ekranem, szczególnie, gdy trzeba nadrobić jakieś seriale, ALE nie każdemu chce się siedzieć cały dzień, włączając odcinek za odcinkiem, dlatego też istnieje taka magia jak film. 
Pomyślałam o napisaniu notki, która skupiałaby się wyłącznie na filmach. Mogą to być adaptacje, ekranizacje, ale tu oceniam tylko ich kinową wersję.



WHIPLASH
W główną postać wciela się Miles Teller(Peter z NIEZGODNEJ), a zaraz obok niego pojawia się Melisaa Benoist, znana z GLEE lub SUPERGIRL. Historia młodego perkusisty, Anderwa, który jest rodzinnym wyrzutkiem, podbiła moje serce. Chłopak za wszelką cenę chce zostać jednym z najlepszych muzyków, przez co trafia do zespołu Terence'a Fletchera, największego z filmowych dupków, jakiego poznałam. Anderw jest wyzywany, nauczyciel rzuca w niego nawet talerzami. Ogółem robi wszystko to, na co każda matka ma ochotę, ale powstrzymuje ją miłość do dziecka. Teller w tej produkcji pokazuje, jak ważna jest wiara w swoje możliwości. Łatwo jest się poddać, jeszcze łatwiej zapomnieć, ale prawdziwym bohaterem czyni cię walka o swoje marzenia. Szczególnie, gdy wymazałeś sobie pamięć w ostatniej części książki i teraz stawiasz na karierę jazzową. 



CUDA Z NIEBA
Od razu zaznaczę, że jest to film o Bogu, wierze – oparty na prawdziwej histori. Małżeństwo z Teksasu zostaje wystawione na próbę, gdy u jednej z trzech córek odkrywają nieuleczalną chorobę. Oczywiście można się domyślić, że modlitwa będzie tu odgrywała jedną z głównych ról, ale dla mnie ta produkcja zasługuje na uwagę ludzi, bo wspaniale ukazuje, że gdy złe rzeczy zwalają nam się na głowę, nie potrafimy dostrzec dobroci, która nas otacza. Zawsze jest ktoś, komu na nas zależy. Może się wydawać, że życie składa się z samych nieszczęść, bo dopuszczamy do siebie jedynie te złe informacje. Trzeba szukać szczęścia, szczególnie w tych drobnych gestach. Jeśli przekaz was nie interesuje, warto obejrzeć film dla przystojnego Martina Hendersona. 


NAZYWAM SIĘ KHAN

Łatwo jest szufladkować ludzi, oceniać ich po wyglądzie, pochodzeniu. Jeszcze łatwiej zaliczyć kogoś do „tych złych”, gdy w grę wchodzi jego wiara. Główny bohater to muzułmanin mieszkający w Stanach Zjednoczonych wraz ze swoją żoną, która jest hinduską i jej synem z poprzedniego związku. Wraz z atakiem na World Trade Center, rodzina Khana jest kojarzona z terroryzmem. Khan choruje na zespół Aspergera i gdy jego żona w złości rozkazuje mu powiedzieć prezydentowi, że nie jest terrorystą, wyrusza w podróż do Waszyngtonu. Ludzie dzielą się na tych złych i dobrych i to jest jedyna różnica między nami. 



JURASSIC WORLD
Akcja dzieje się 22 lata po wydarzeniach z PARKU JURAJSKIEGO. Dwóch nastolatków, mnóstwo dinozaurów, Bryce Dallas Howard biegająca przez dwie godziny w szpilkach i Chris Pratt. To po prostu trzeba obejrzeć.


DZIEŃ WOLNY FERRISA BUELLERA
Ferris Bueller to typowy szkolny cwaniaczek, którego wszyscy znają i szanują. Akcja filmu trwa aż jeden dzień, w którym to nasz główny bohater postanawia udawać chorego. Udaje się mu zwolnić swoją dziewczynę ze szkoły, wmawiając dyrektorowi, że jej babcia umarła. Razem z nią i przyjacielem, Cameronem, spędza najlepsze wagary o jakich kiedykolwiek moglibyśmy sobie wymarzyć, o ile w ogóle wagarujecie. 


KRÓLEWNA ŚNIEŻKA I ŁOWCA
Alternatywna wersja przygód jednej z naszych ulubionych disney'owskich księżniczek, Śnieżki, w którą wciela się Kristen Stewart. Gdy Zła Królowa zabija ojca naszej bohaterki, Śnieżka ląduje w więzieniu, gdzie spędza kilka dobrych lat. Kiedy w końcu udaje się jej uciec, Zła Królowa posyła za nią łowcę, Chrisa Hemswortha. Ten, zamiast przyprowadzić zbiegłą dziewczynę do królowej, postanawia pomóc jej dotrzeć do przyjaciół. Oczywiście ta historia nie mogłaby istnieć bez krasnoludków, początkowo chcących zabić Śnieżkę. Myślę, że to niezła odskocznia od standardowej wersji, chociaż i tak nie jest lepiej niż w Once Upon a Time. Mroczne klimaty tej adaptacji dodają „bajce” uroku.




POKÓJ
Jack to chłopiec, który wierzy, że cały świat kończy się na pokoju, w którym żyje razem ze swoją mamą. Joy została porwana jako nastolatka, zamknięta w szopie i gwałcona. W końcu zaszła w ciążę, a gdy dziecko się urodziło, postanowiła kłamać. Kiedy Jack kończy pięć lat, Joy wymyśla plan ucieczki. Musi wytłumaczyć swojemu synowi, że nie są jedynymi ludźmi, a świat jest ogromny, pełen możliwości i nieznanych dla niego rzeczy. Nic dziwnego, jeśli w trakcie filmu będziecie płakać, płakać i jeszcze raz płakać. Tym bardziej, że 9letni Jacob Temblay wcielający się w Jacka zaskakuje świetną grą aktorską. 



SPOTLIGHT
Fakty na ekranie, do tego wynagrodzone Oscarem, więc dlaczego o tym nie wspomnieć? Specjalny oddział bostońskiej gazety, Spotlight, ma napisać artykuł o pedofilii wśród księży w Kościele rzymskokatolickim. Czym głębiej zanurzają się w tym temacie, tym większe sekrety odkrywają, od seksualnych napaści większości duchownych do nie karalności takich czynów przez Kościół. Najgorsza jest świadomość, że to wszystko jest prawdziwe. Dlatego to taki MUST WATCH. 


Póki co to tylko 8 filmów, którym warto poświęcić swój czas. Jeśli chcecie taki serialowy odpowiednik, lub kontynuację filmowego must watch, piszcie!